Biżuteria i ozdoby z filcu- jak zrobić?

Filcowanie jest jedną z najstarszych metod pracy z wełną, które znane są człowiekowi, pracować można z zastosowaniem specjalnej igły (filcowanie na sucho) lub z użyciem ciepłej wody i mydła (filcowanie na mokro). Należy podkreślić, iż opanowanie techniki filcowania zarówno na sucho jak i na mokro pozwala wykonywać nie tylko zwykłe, proste elementy takie jak filcowe kulki, ale także biżuterię, ozdoby, torby oraz szale. W poniższym artykule znajdziesz ciekawe informacje na temat biżuterii z filcu.

Biżuteria z filcu- ozdoby

Zarówno mała czarna, jeansy, marynarka jak i spódniczka to stylizacje do których biżuteria z filcu nadaje się idealnie, bowiem sprawdza się ona w różnego rodzaju okolicznościach. Oprócz filcowych kulek z wełny bardzo popularne stają się obecnie kwadraty filcowe, które równie niesamowicie przyciągają uwagę, dzieje się tak przede wszystkim ze względu na sposób ich wykonania, kolorystykę, liczy się również kreatywność oraz pomysłowość twórcy! Dużym zainteresowaniem cieszy się naszyjnik wykonany z filcu, który może stanowić oryginalny i ponadczasowy prezent dla każdej kobiety, bowiem taki upominek ujmie dużo bardziej nie jedną kobietę niż standardowa biżuteria ze sklepu!

filc do wykonania naszyjnika
Filc do wykonania naszyjnika

Biżuteria z filcu- jak wykonać kwadratowy naszyjnik?

Należy podkreślić, że wykonanie kwadratowego naszyjnik z filcu składa się z kilku etapów:

  1. Na samym początku przygotuj naostrzone nożyczki, jest to bardzo istotne bowiem jest to przedmiot niezbędny do wykonania tego rodzaju biżuterii!
  2. Zaleca się, aby zastosować arkusze filcu o grubości 1 mm, 20×30 cm, oraz pełną paletę kolorów o grubości 4 mm, 1mx50 cm, ten rodzaj filcu często nazywany jest również technicznym. Jeśli chodzi o kolorystykę jest ona dowolna, aczkolwiek najchętniej stosowane przez klientów są kolory takie jak: szary, grafit oraz czerń.
  3. Następnie należy przygotować igłę i mulinę, warto dodać, iż mulina jest znacznie grubsza niż nitka dlatego będzie się lepiej nawlekać, a tym samym biżuteria będzie bardziej trwała!
  4. Arkusze filcu 1 mm należy pociąć na paski o szerokości 1 cm.
  5. Każdy z przygotowanych pasków trzeba uciąć w poprzek, w taki sposób aby powstały małe kwadraty 1cm x1cm.
  6. Z filcem technicznym o grubości 4 mm należy zrobić dokładnie to samo.
  7. Robiąc kwadratowy naszyjnik zaleca się, aby rozpocząć dany moduł kolorów od nawleczenia kwadratu z filcu technicznego. Jest to bowiem podstawa, dopiero później wszystkie kolory z filcu o grubości 1 mm, natomiast na zakończenie znów filc 4mm.

Długość naszyjnika z filcu można dostosować do własnych upodobań, jednakże najlepsza jest taka, którą można przełożyć przez głowę, następnie zawiązać dwa końce muliną i naszyjnik jest gotowy!

Filc- Inne ozdoby i dodatki 

Czy wiesz, że z filcu wełnianego można stworzyć piękne ozdoby oraz inne niebanalne dodatki? Bowiem ostatnim czasem dużą popularnością cieszą się broszki, kolczyki, kwiaty a nawet części garderoby takie jak: torebki kapelusze. Ciekawostką jest fakt, iż obecnie organizowane są specjalne warsztaty rękodzieła, podczas których można zapoznać się z podstawami filcowania zarówno na sucho jak i na mokro, oraz zaprojektować wełnianą biżuterię.

Zobacz również piękne kolczyki z filcu na stronie https://malafabryczka.pl/kategoria/kolczyki-z-filcu/133

W przypadku naszyjników warto dodać, że oprócz zwykłych wiązań z muliny można również użyć kolorowej taśmy, dzięki czemu otrzymasz bardzo ciekawe zakończenie w formie kokardy! Warto także zaznaczyć, iż filc doskonale pasuje do różnych kreacji i dopasowuje się w zestawach z naturalnymi kamieniami, minerałami, ceramiką oraz srebrem.

Jeśli poszukujesz ponadczasowej biżuterii, warto popróbować różnych dostępnych wariantów z użyciem filcu, bowiem dzięki ich wykorzystaniu możesz stworzyć sporą kolekcję biżuterii na każdą okazję!

***

Give a Comment