Biżuteria z recyklingu – jak wykonać ekologiczne dodatki?

Z roku na rok coraz bardziej widoczne są negatywne skutki działalności człowieka. Globalne ocieplenie, kurczenie się zasobów naturalnych i wzrost zanieczyszczenia środowiska to tylko jedne z wielu takich przykładów. Na szczęście rośnie liczba osób świadomych tych problemów i zaczynają się im przeciwstawiać. Można to robić choćby poprzez recykling odpadów dzięki któremu odzyskamy cenne surowce i będziemy mogli je ponownie wykorzystać. Świetnym sposobem na ponowne wykorzystanie surowców może być także produkcja biżuterii z recyklingu.

Biżuteria z recyklingu – kreatywność i ekologia

Każdy z nas produkuje odpady, nie każdy jednak myśli o tym, że można je ponownie wykorzystać. Wystarczy jednak odrobina pomysłowości by przemienić stare dżinsy w bransoletkę, kapsle w kolczyki, folię bąbelkową w naszyjnik, a stare gazety w koraliki.

Zastanawiasz się czy warto poświęcić temu tyle zachodu? Idea zdecydowanie jest słuszna, służymy środowisku i nie ulegamy powszechnemu marnotrawstwu. Odpady zamiast trafiać na składowisko są przekształcane w coś zupełnie nowego, a Ty stajesz się tego kreatorem.

Możesz być pewny, że wszyscy będą się interesować, co masz na sobie i jak to zrobiłeś. Ograniczać może Cię jedynie Twoja wyobraźnia, wystarczy ją odrobinę pobudzić.

Materiały do stworzenia biżuterii z recyklingu

Do wytworzenia pomysłowych, biżuteryjnych dodatków możesz wykorzystać niemal wszystko, czego już nie będziesz używać. Zależy, co szczególnie Ci się podoba. Niemniej, jeśli totalnie nie jesteś w stanie określić co to może być spróbuj poniższych elementów:

  • winyle, których nie używasz,
  • sznurki, wstążki, stare łańcuszki, koronki, guziki,
  • płaskie nakrętki metalowe do śrub,
  • gazety czarno-białe lub kolorowe,
  • agrafki, spinacze,
  • wykałaczki, słomki,
  • stare ubrania,
  • kapsle od napoi lub piwa,
  • nakrętki od butelek,
  • stare i niepotrzebne klucze.

Biżuteria z recyklingu – jak zrobić?

Nie każdy jest w stanie sam wpaść na pomysł, jak zrobić biżuterię z recyklingu, czasem potrzebuje odrobinę inspiracji. Dlatego poniżej dowiesz się, co nowego można wyczarować z niepotrzebnych surowców i jak to zrobić?

3 pomysły jak zrobić biżuterię z recyklingu

1. Naszyjnik z papierowych koralików

Naszyjnik można wykonać ze starych opakowań, czasopism, gazet, papieru do pakowania, notatek, słomki i wstążki.

Na początku na wybranym rodzaju papieru narysuj trójkąty o szerokości 1,3 cm i długości 2,5 cm. Narysowane trójkąty starannie wytnij i ułóż najlepiej na jakimś dużym bloku, aby nie pobrudzić stołu klejem, którego będzie trzeba użyć. Trójkąty, które przygotowaliśmy stworzą nam koraliki, więc wybierz stronę papieru, która będzie widoczna dla wszystkich, a wewnętrzną stronę posmaruj klejem. Teraz przygotuj słomkę i połóż ją poziomo na szerokim końcu trójkąta. Owiń dokładnie słomę przygotowanym trójkątem, a nieużytki z obu stron obetnij. Powtarzaj tą czynność do czasu aż będziesz miał wystarczającą ilość koralików, które możesz nawlec na ozdobną wstążkę.

2. Kolczyki na biglach na różne sposoby

Kolczyki na bliglach można wykonać z wielu elementów, które w łatwy i szybki sposób utworzą oryginalny i awangardowy dodatek.

Jednym z nich mogą być kolczyki z kostek do gry na gitarze. Potrzebny będzie Ci cyrkiel, który rozgrzejesz płomieniem ognia i  następnie zrobisz nim dziurkę w górnej lub dolnej części kostki. W ostatnim etapie wystarczy jedynie zawiesić kostkę na biglu.

Tak samo ciekawym rozwiązaniem mogą być kolczyki z kolorowych spinaczy. Potrzebne są jedynie bigle i spinacze. Wystarczy kilka chwil by umieścić spinacz na biglu i dodatek gotowy!

recykling ekologiczna biżuteria
Recykling ekologiczna biżuteria

A może masz w domu dużo niepotrzebnych guzików? Wówczas w łatwy sposób możesz przemienić je w kolczyki z guzików. Potrzebujesz żyłki, bigli i oczywiście guzików. Należy przewlec kawałek żyłki przez dziurkę znajdującą się w guziku oraz oczku bigla i dokładnie zawiązać.

3. Naszyjnik z długiego zamka błyskawicznego

Do wykonania naszyjnika będziesz potrzebować igłę, nitkę, nożyczki i zamek błyskawiczny. W pierwszej kolejności obetnij materiał z zamka tuż przy ząbkach, następnie rozepnij zamek i obetnij część blokującą zamek myśląc jednocześnie o tym jak długi chcesz naszyjnik. Następnie należy założyć na siebie ząbki z części, którą odcięliśmy i zszyć je nitką. Teraz pozostaje tylko założyć go na szyję.

To tylko 3 z wielu sposobów, które sprawią, że stare lub niepotrzebne rzeczy nabiorą nowego charakteru. Wystarczy odrobina fantazji by zaprojektować dla siebie coś unikatowego.

***

Give a Comment