Czym wyczyścić srebro?

Srebro jest materiałem obecnym w kulturze człowieka od niemal zawsze. Metal ten jest szczególnie ceniony w jubilerstwie i przez wieki zyskał zaszczytne miejsce jednego z najpopularniejszych oraz najczęściej wybieranych metali szlachetnych. Jego popularność wynika z jego trwałości, dostępności oraz pięknego wyglądu. Jest na tyle miękki, że jubilerzy mogą go z łatwością formować, ale na tyle twardy i trwały, że biżuteria ze srebra może przetrwać wiele dziesiątek lat. Jednak jest to materiał niepozbawiony wad. Największą z nich jest fakt, że czarnienia srebra. Sprawdź jakimi środkami wyczyścisz srebro w taki sposób by móc się nim cieszyć bez obawy o czarnienie!

Dlaczego warto czyścić srebro?

Srebro odpowiednio konserwowane odwdzięcza się trwałością i pięknym wyglądem. Zaniedbane jednak czarnieje, a w najgorszych przypadkach pokrywa się rdzą. BY zapobiec pojawieniu się rdzy należy pilnować, żeby nie przechowywać go w wilgotnym środowisku i nie narażać na długotrwały kontakt z wodą. Czernienie srebra jest z kolei wywołane naturalną reakcją chemiczną, która zachodzi gdy srebro wejdzie w kontakt z powietrzem, pokrywa się wówczas ciemnym nalotem. Można temu przeciwdziałać w bardzo prosty sposób regularnie czyszcząc wyroby srebrne. Metod jest wiele. Dostępne są zarówno metody profesjonalne, jak i takie które wykorzystasz w domu samodzielnie.

Wiele metod czyszczenia srebra

Metod czyszczenia srebra jest naprawdę wiele. Wielu jubilerów i producentów biżuterii oferuje profesjonalną usługę czyszczenia z wykorzystaniem certyfikowanych preparatów  i skomplikowanych urządzeń. Jednakże, srebro może zostać z powodzeniem wyczyszczone domowymi metodami z wykorzystaniem środków, które każdy ma w domu. Metody te może nie są tak skuteczne jak praca profesjonalistów, jednakże nadal nadają się do powszechnego wykorzystania. Warto pamiętać, że w przypadku gdy biżuteria lub zastawa jest mocno uszkodzona, wtedy zawsze warto zwrócić się do eksperta, żeby przypadkiem nie zniszczyć przedmiotu całkowicie.

Specjalne preparaty do czyszczenia srebra

Na rynku jest dostępnych bardzo dużo preparatów przeznaczonych do czyszczenia srebra. Są to między innymi środki do mycia srebra, pasty lub emulsje czyszczące, a nawet preparaty i lakiery zabezpieczające srebro przed czarnieniem. Większość tych preparatów to koszt około 30-50zł i są naprawdę wydajne. Do doraźnego stosowania można wykorzystać nasączone ściereczki do czyszczenia biżuterii, którymi wystarczy przetrzeć biżuterie lub srebrne sztućce by pozbyć się niechcianego nalotu. Ciekawym, ale również dość kosztownym rozwiązaniem jest myjka ultradźwiękowa, która z pomocą ultradźwięków pozbywa się zarówno nalotu, jak i brudu. Jest to droższe rozwiązanie, ale gwarantuje pozbycie się wszystkich niepożądanych niedoskonałości. Często ta metoda jest stosowana przez profesjonalistów z dziedziny czyszczenia biżuterii i dobrze sprawdza się przy bransoletkach, naszyjnikach i pierścionkach o skomplikowanych wzorach.

Domowe metody czyszczenia srebra

Profesjonalne metody są skuteczne, ale czasami warto sięgnąć po materiały dostępne we własnym domu by wyczyścić srebrne przedmioty nie wydając przy tym zbyt dużo pieniędzy. Najczęściej stosowane domowe metody to:

Pasta do zębów – Sprawdzone rozwiązanie, które zawsze jest pod ręką. Wystarczy natrzeć przedmiot pastą i delikatnie wytrzeć.
Folia aluminiowa – kolejny materiał, który jest w każdym domu. Najpierw umieszczany srebrne przedmioty w wyłożonej folią plastikowej lub szklanej misce. Następnie zalewamy mieszanką wrzącej wody oraz sody oczyszczonej. Zostawiamy na dwie godziny. Po tym czasie wystarczy wytrzeć przedmioty i można cieszyć się czystym srebrem.
Soda oczyszczona – składnik często wykorzystywany w kuchni. By wykorzystać sodę do czyszczenia srebra należy rozrobić ją z wodą w taki sposób by uzyskać gęstą pastę. Następnie należy postępować podobnie jak z pastą do zębów.

czyszczenie srebra pastą do zębów
Czyszczenie srebra pastą do zębów

Pozostałe sposoby czyszczenia srebra

Sposobów na wyczyszczenie srebra jest naprawdę wiele, zależnie od tego jakie przedmioty mają być czyszczone oraz od stopnia zabrudzenia i skomplikowania ich budowy skuteczne będą różne metody. Do popularnych metod należą też : proszek do prania, cytryna i sól, płyn do naczyń, coca-cola lub nawet piwo.

***

Give a Comment