Jak lutować srebro?

Dla osób, które nie miały nigdy styczności z lutowaniem metali, sposób ich wyrobu stanowi niejako zagadkę. Przede wszystkim należałoby zacząć od wyjaśnienia co to jest lut. Lutowie, jest to metal bądź stop metali, który ma za zadanie połączyć elementy materiałów. Jest to możliwe, dzięki temu, że stosowane spoiwo lutownicze topi się w temperaturze mniejszej niż łączony materiał. Lut najczęściej używa się w formie cienkiego drutu o grubości mniejszej niż 10mm. Czasami używa się pasty lutowniczej lub rozwalcowanych pasków, jednak w przypadku srebra najlepiej sprawdzi się drut lutowniczy.

W jubilerstwie rodzaj lutu dzieli się w zależności od jego twardości, standardowo wyróżniając trzy rodzaje. Pierwszy z nich to lut miękki, polegającym na lutowaniu w zakresie temperatury mniejszej niż 450°C, a najczęściej wykonywany w 320°C, a drugi lut twardy w temperaturze powyżej 450°C. Lutowanie posiada jeszcze trzeci rodzaj, wykonywane w temperaturze powyżej 900°C, tak zwany lut wysokotemperaturowy, jednak w przypadku srebra tak wysoka temperatura jest zbyteczna.

Duży wybór wzorów srebrnej biżuterii znajdziecie na https://malafabryczka.pl/kategoria/bizuteria-recznie-robiona/128

Różne twardości lutu

Aktualnie w przypadku lut miękkich nie używa się ołowiu, zamiast tego stosując lut na bazie cyny z dodatkami bizmutu, antymonu i metali jak miedź czy srebro. Przy wyrobie lutów twardych, najczęściej stosuje się stopy miedzi i srebra. Lut nagrzewający się w temperaturze maksymalnie 450°C wykorzystuje się w wypadku naprawy wyrobu, wtedy potrzebna jest niska temperatura by nie zniszczyć pozostałych elementów biżuterii. Należy jednak uważać, by nie używać go za dużo już przy pełnym lutowaniu materii, ze względu na możliwość jej zniszczenia.

W przypadku srebra twarde lutowanie odbywa się zazwyczaj w temperaturze około 900°C, a służy on już do stapiania ze sobą części czystego srebra. Kiedy zaczynamy lutowanie twarde, należy pamiętać o użyciu odtleniacza, który oczyszcza powierzchnie łączonych metali.

Bardzo ważne jest, aby zacząć od lutu twardego, dopiero następnie przechodząc do miękkiego, żeby nie doszło do rozlutowania przedmiotu.

lutowanie srebra inspiracje
Lutowanie srebra inspiracje

Co jeszcze się przydaje przy lutowaniu srebra?

Do lutowania srebra nie licząc odpowiedniego stopu i lutu, potrzeba również posiadać specjalistyczne narzędzia i materiały. Na stole jubilerskim, który również warto posiadać, znaleźć musi się przede wszystkim palnik z podłączeniem gazowym butli propan butan. Przed rozpoczęciem pracy z palnikiem, trzeba zainwestować w podłoże ognioodporne, przy srebrze wystarczy płyta wapniowo-krzemianowe. Nieodłącznym towarzyszem pracy przy biżuterii jest również pęseta, najlepiej z powłoką zabezpieczającą, żeby nie rysowała lutowanego przedmiotu.

Należy zaopatrzyć się w lutówkę, czyli mieszankę kwasu borowego z boraksem do łączenia lutu. Użycie płynu to konieczność, gdyż samo podgrzane srebro nie będzie chciał się przyczepić, zacznie się zwijać i nie nada się do dalszego użytku. Lutówkę w większości przypadków stosuje się na same miejsca połączenia surowców. Trzeba pamiętać również o przygotowaniu miski z wodą, do czyszczenia narzędzi używanych w czasie pracy.

 

Give a Comment