Jak przechowywać biżuterię?

Mówi się, że dobrze dobrana biżuteria jest najlepszą przyjaciółką kobiety. Nosząc nasze ulubione świecidełka czujemy się pewniejsze siebie i wyglądamy dużo lepiej. Dbanie o nią nie powinno kończyć się tylko na regularnym czyszczeniu. Niezależnie od ilości oraz rodzaju posiadanej przez nas biżuterii, jej przechowywanie powinno być naszym priorytetem, ze względu na zachowanie jej w dobrym stanie oraz szybkie znalezienie odpowiedniej błyskotki.

Jak przechowywać biżuterię – pudełka i kuferki

W celu uniknięcia zarysowania i przetarcia naszej ulubionej biżuterii warto trzymać różne jej rodzaje osobno. Kolczyki, bransoletki, kolczyki i pierścionki nie będą dzięki temu się plątać, przecierać i szybciej znajdziemy ulubioną błyskotkę. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie biżuterii w pudełkach, w których je zakupiliśmy. Zazwyczaj posiadają specjalny materiał w  środku, który chroni przed wilgocią, promieniami słonecznymi i innymi negatywnymi czynnikami. Jeśli takowego pudełeczka nie posiadamy, najlepiej będzie zakupić specjalny kuferek do przechowywania naszych kosztowności. W zależności od rozmiaru składa się z kilku lub kilkunastu komór, które możemy wyjmować i które obite są  miękką tkaniną. Chroni to przed ewentualnymi zarysowaniami biżuterii.

Przechowywanie biżuterii
Przechowywanie biżuterii

Przechowywanie biżuterii w szufladzie

Nie chcąc wydawać dodatkowych pieniędzy na pudełka czy kufry do przechowywania kosztowności, warto wykorzystać do tego nieużywaną, pustą szufladę. Możemy zakupić gotowe wkłady do przechowywania świecidełek lub samemu je wykonać z pustych opakowań kartonowych. Dzięki zagospodarowaniu pustej szuflady niewielkim kosztem możemy zapanować nad posiadaną kolekcją biżuterii, dbając jednocześnie o to, by się nie zniszczyła. Ponadto szuflada z wyeksponowanymi pierścionkami, naszyjnikami i kolczykami będzie przypominała eleganckie wystawy w ekskluzywnych salonach jubilerskich.

Przechowywanie biżuterii noszonej codziennie na stojaku

Posiadając ulubione błyskotki, które nosimy codziennie i zdejmujemy tylko kładąc się do snu, koniecznie musimy wyposażyć się w stojak na biżuterię. Na rynku znajdziemy wiele różnych wzorów i kolorów do wyboru, np. stojak w kształcie drzew, zwierząt, postaci z bajek lub zwykły stojak z uchwytami. Łatwo można go wkomponować do wystroju sypialni, umieszczając go na stoliku nocnym czy na toaletce. Pięknie zaprezentujemy naszą biżuterię, jednocześnie dodając elegancji pomieszczeniu.

Przechowywanie biżuterii – czego musimy unikać?

Istnieje kilka czynników, na które powinniśmy uważać, jeśli chcemy by nasza biżuteria na długo zachowała swój piękny wygląd i blask.

Przechowywanie kosztowności w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka, negatywnie wpływa szczególnie na srebro, które bardzo szybko zaczyna ciemnieć. Również zbyt długa ekspozycja na słońce może spowodować uszkodzenia.

Nie możemy też zapomnieć o tym, by nasza biżuteria nie stykała się z chemią gospodarczą oraz kosmetykami. Dlatego przed kąpielą lub wykonywaniem prac domowych konieczne jest, byśmy zdjęli błyskotki i nie narażali ich na szkodliwe działanie preparatów chemicznych.

Przechowywanie biżuterii w czasie podróży

Wyjeżdżając na ważny, służbowy wyjazd lub po prostu chcąc zabrać na wakacje ulubione kolczyki czy naszyjnik musimy zaopatrzyć się w podróżne etui do ich przechowywania. Biorąc tylko kilka cennych rzeczy, wystarczy nam malutkie etui z kilkoma przegródkami.

Co zrobić gdy nie mamy przy sobie etui, a zależy nam, by kolczyki się nie zgubiły, a łańcuszki nie poplątały? Tutaj z pomocą przychodzą zwykłe guziki, w które wpinamy kolczyki. Następnie, by zapobiec zarysowaniom na ich powierzchni można włożyć je do zwykłego opakowania na tabletki z przegródkami. Z kolei łańcuszki warto przewlec przez zwykłe słomki do picia napojów. Zapobiegnie to ich plątaniu się.

Szukając odpowiedzi na pytanie jak przechowywać biżuterię mamy do wyboru wiele ciekawych opcji. Wybierając którąkolwiek z nich mamy pewność, że nasza biżuteria pozostanie w dobrym stanie i będzie długo cieszyć oczy swoim blaskiem.

 

***

Give a Comment