Jak zrobić biżuterię artystyczną?

Przez lata ręcznie robiona biżuteria podbiła świat mody. Chcemy wyróżniać się z tłumu. Dbamy o indywidualność dodatków. Każdy sezon przynosi inny charakter i styl. Stwórz niepowtarzalną ręcznie robioną biżuterię i rękodzieło odpowiednie na ten sezon. Wiosną i latem ubieramy się lekko i nosimy kolorową biżuterię, a jesienią przechodzimy na brąz i beż.

Biżuteria artystyczna ręcznie robiona, a techniki wykonania

W dzisiejszych czasach zdobienie drewna, metalu, szkła, porcelany i tkanin techniką wycinania papieru to bardzo modne hobby, które pozwala na tworzenie oryginalnych dzieł sztuki ze zwykłych przedmiotów. Wycinanie papieru to sztuka dekorowania przedmiotów poprzez przykrywanie ich serwetkami lub papierowymi obrazkami. W tym momencie warto jest wskazać, że to właśnie biżuteria artystyczna ręcznie robiona podbija nasze serca. Technologia ta pozwala uzyskać iluzję idealnego rysowania na powierzchni przedmiotów i nadaje im oryginalny wygląd. Najbardziej popularną biżuterią szytą na miarę są drewniane kolczyki i bransoletki ze zdjęciami Marilyn Monroe lub Audrey Hepburn.

Twarda oprawa to rodzaj haftu ręcznego, a użyty pasek wiskozowy nazywa się twardą oprawą. Nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa sutasz, które oznacza warkocz, czyli rodzaj sznurka tkanego na mundurze wojskowym. Wykonywanie drobnych dekoracji wymaga niezwykłej precyzji i dobrego smaku w nakierowaniu na biżuteria artystyczna srebrna ręcznie robiona.

Ozdoby wykonane są ze specjalnych pasów, zwanych saszetkami. Są to splecione nici o długości pięciu milimetrów, wykonane z włókna wiskozowego lub czystego jedwabiu, które są ze sobą połączone i otoczone gładkimi kaboszonami z polerowanego kamienia, kryształu lub szklanych koralików. Zwykle kamień przykleja się do kawałka filcu lub miękkiej skóry, a następnie ciasno zawija się w pasek i przyszywa do podstawy filcu. Na pasku można przyszyć inne koraliki i utkać je w podobny sposób, jeżeli wskazuje się na biżuteria ręcznie robiona krok po kroku.

Biżuteria artystyczna ręcznie robiona – dalszy przegląd technik

Biżuteria z filcu jest miękka i wygodna. Kolorowe bransoletki szydełkowane, naszyjniki i pierścionki z wełny to oryginalne i modne dodatki, które warto dodać do dzianinowych swetrów, kardiganów i płaszczy. Dekoracja wykonana z filcu. Możesz czuć się mokry lub suchy. Popularną metodą filcowania jest filcowanie na mokro wełny w celu uzyskania gładkiego materiału nadającego się do szycia ubrań i szalików, jeżeli wskazujemy na piękna biżuteria artystyczna ręcznie robiona.

Sprawdź piękną biżuterię artystyczną handmade polskich projektantów – https://malafabryczka.pl/kategoria/bizuteria-recznie-robiona/128

Dla osób, które lubią kolor i zabawę, modelowanie biżuterii z gliny to dobra rzecz. Modne jest wykonywanie zdobień ze specjalnej termoutwardzalnej jakości, która pozwala tworzyć realistyczne i delikatne elementy z misternymi detalami, takie jak ciasteczka, lody, babeczki, owoce, zwierzęta. Modelina utwardza się poprzez wypiekanie jej w piecu w temperaturze 110 stopni Celsjusza przez około pół godziny.

Nawijanie polega na owijaniu metalowych drutów wokół siebie i tworzeniu skomplikowanych połączeń bez lutowania poszczególnych elementów. Biżuteria wykonana tą techniką to wykwintny warkocz wykonany z metali szlachetnych lub miedzi, zwykle zdobiony kamieniami szlachetnymi.

biżuteria artystyczna różne styl
Biżuteria artystyczna różne styl

Prostota i naturalny dotyk biżuterii z koronki. To jedna z najstarszych technik artystycznych, charakteryzująca się możliwością tworzenia skomplikowanych splotów ze sznurków bez użycia igieł dziewiarskich czy szydełkowych. Recykling biżuterii to bezużyteczny odpad i świetny pomysł na twórczy wkład w ochronę środowiska. Z puszek, kapsli, gazet, starych dżinsów czy znoszonych zegarków można wykonać niepowtarzalne dekoracje.

Biżuteria wykonana kunsztem Tiffany przypomina witraże. Oprócz kolorowego szkła do dekoracji stosuje się również folię miedzianą. Najpierw elementy są wycinane z kolorowego szkła, następnie przykrywane folią miedzianą i łączone poprzez lutowanie. Twórcą tej technologii jest Louis Comfort Tiffany, twórca słynnych secesyjnych lamp witrażowych.

Yo-Yo to stosunkowo nowa technika tworzenia biżuterii. Kwiaty uformowane na szablonie to elementy broszek, naszyjników, bransoletek, pierścionków i kolczyków. Dzięki zastosowaniu miękkich, błyszczących materiałów, koralików i kamieni biżuteria prezentuje się zarówno elegancko, jak i kobieco.

***

Give a Comment