Jak zrobić biżuterię z żywicy

Biżuterię wykonuje się najczęściej z żywicy epoksydowej. Czym ona jest? Jest to jedno- lub dwuskładnikowa masa syntetyczna i może przyjmować różne struktury takie jak lepka ciecz czy ciało stałe. Znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, ale także w jubilerstwie. Jej zaletą jest ochrona pokrywanych przez nią materiałów, takich jak beton, szkło czy drewno przed wysoką temperaturą, wodą, substancjami chemicznymi lub dużym naciskiem. Po zmieszaniu jej z utwardzaczem staje się mocnym, twardym i nierozpuszczalnym tworzywem sztucznym.

Jak wybrać idealną żywicę to tworzenia biżuterii?

Istnieje wiele rodzajów dostępnych na rynku, jednak najlepszą żywicą do biżuterii jest dwuskładnikowa, bezwonna, odporna na działanie promieniowania UV oraz krystalicznie przezroczysta. Najczęściej czas wysuszenia tego rodzaju żywic to od 24 do 48 godzin przy małej powierzchni.

Oprócz takich na rynku można również znaleźć żywice szybkoschnące, matowe lub mleczne. Wyroby można tworzyć zarówno z bezbarwnej żywicy epoksydowej, jak i żywicy z dodatkiem kolorowych pigmentów i barwników. Dodatkowo do żywicy można dodawać pozłacaną folię w płatkach, kamienie, a nawet brokaty. Na rynku istnieje wiele urozmaiceń nadających jeszcze większego blasku biżuterii z żywicy.

Zasady przy tworzeniu biżuterii z żywicy

Mimo, że tworzenie biżuterii z żywicy wydaje się prostą sprawą, niewymagającą przygotowania, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach podczas jej używania.

Środki ostrożności

Zawsze przed rozpoczęciem pracy z żywicą powinno się:

  • założyć maseczkę ochroną – opary są szkodliwe dla zdrowia,
  • założyć rękawiczki – nie należy doprowadzić do kontaktu żywicy ze skórą,
  • założyć okulary ochronne – jest to konieczność w razie gdyby podczas wlewania żywicy doszło do jej rozpryśnięcia,
  • założyć odzież ochroną.

Przyda się również ręcznik papierowy, a także folia ochronna na stół, na którym będzie się wykonywać biżuterię.

Odpowiednie proporcje

Podczas używania żywicy epoksydowej ważne jest branie pod uwagę wielkości powierzchni. Przy większych powierzchniach proporcje nie mają tak dużego znaczenia, jednak przy tworzeniu biżuterii każdy gram jest ważny. Należy zawsze stosować się do proporcji podanych na opakowaniu żywicy, zazwyczaj jest to 100:40. Czyli na 100 gramów żywicy daje się 40 gramów utwardzacza.

Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ jeśli dałoby się za mało lub za dużo utwardzacza wtedy żywica odpowiednio może nie wyschnąć.

Mieszanie

W celu wymieszania żywicy z utwardzaczem przydają się silikonowe kubki, a także drewniane lub silikonowe patyczki. Wybierając silikonowe mamy pewność, że będą mogły zostać użyte jeszcze wiele razy, ponieważ żywica nie przywiera do nich i można z łatwością je wyczyścić.

Podczas mieszania należy pamiętać aby robić to powoli, dzięki temu zmniejszymy ilość powstających małych bąbelków. Jeśli jednak powstaną, można albo je zostawić albo poprzebijać igłą. Czas mieszania to zazwyczaj od 3 do 5 minut, ponieważ składniki muszą dobrze się połączyć.

Jeden z najważniejszych elementów biżuterii z żywicy – rośliny

Żywica epoksydowa wygląda pięknie i oryginalnie w połączeniu z dobrze wysuszonymi roślinami. Najbardziej znanymi metodami suszenia kwiatów jest wkładanie ich pomiędzy kartki książki. Proces suszenia trwa od kilku dni do tygodnia przy małych roślinach. Kwiaty staną się dzięki temu płaskie, znakomicie wysuszone, co sprawi, że w żywicy nie stracą swojego koloru.

Można suszyć kwiaty również w bukietach. W efekcie kwiaty nie będą spłaszczone. Pęki kwiatów wiąże się i wiesza kwiatostanem do dołu. Musi to być w przewiewnym i zacienionym miejscu. Proces suszenia trwa kilka tygodni.

Warto także spróbować sposobu z piaskiem lub kaszą manną. Rośliny ułożone w pudełku należy zasypać przygotowanymi materiałami. Proces schnięcia to około 2 tygodnie. Przy wyjmowaniu kwiaty można otrzepywać pędzelkiem co sprawi, ze nie zostaną zniszczone.

tworzenie biżuterii z żywicy
tworzenie biżuterii z żywicy

Sylikonowe foremki do tworzenia biżuterii z żywicy

Formy silikonowe są odpowiednie dla osób dopiero zaczynających tworzenie biżuterii z żywicy. Istnieje kilka rodzajów form silikonowych. Posiadają one różne kształty, rozmiary, w postaci brył, pierścionków, wisiorków, bransoletek, zwierząt, roślin, z otworami lub bez.

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych materiałów można rozpocząć tworzenie biżuterii. Podczas układania kwiatów należy pamiętać, że spód foremki to przednia strona naszego wisiorka lub innego rodzaju biżuterii. Na początek należy wlać mała ilość żywicy, rozprowadzić ją po foremce, ułożyć kwiaty i docisnąć je patyczkami. Rośliny powinno się zalewać warstwowo, ponieważ w innym razie popłyną one w górę i będą wystawać ponad powierzchnie żywicy. Jest to długo proces, ponieważ trzeba poświecić dużo czasu, jednak biżuteria z żywicy po wyschnięciu prezentuje się pięknie i elegancko.

Wykorzystanie biżuterii z żywicy w codziennym życiu

Własnoręcznie stworzona biżuteria może okazać się idealnym dodatkiem podczas ważnej uroczystości czy zwykłego wyjścia z przyjaciółmi. Świetnie nadaje się jako prezent dla bliskiej osoby biorąc pod uwagę ile poświęcono czasu i cierpliwości na jego wykonanie. Biżuterie z żywicy jest bardzo popularna w obecnych czasach. Można wykorzystać ją jako dodatkową możliwość zarobku. Nieważne jakie będzie jej przeznaczenie, na pewno zachwycać będzie swoim blaskiem i oryginalnością.

Give a Comment