Jak zrobić bransoletkę z muliny?

Bransoletka z muliny może być pięknym i eleganckim dodatkiem do odzieży damskiej. Można zaprojektować ją również dla mężczyzny – wszystko zależy od użytych kolorów i materiałów. Bransoletkę możesz zakupić lub wykonać samodzielnie. Dostępne w Internecie tutoriale oraz kursy Zrób To Sam (DIY) krok po kroku pokażą ci jak je zrobić.

Materiały

Czego potrzebujesz do wykonania bransoletki z muliny?

Jeśli chodzi o niezbędne materiały, jest to oczywiście mulina. Dostępne na rynku muliny bawełniane różnych producentów prezentują całą paletę barwną. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych mulin są te z domieszką złotych lub srebrnych nici, a także muliny cieniowane, które podczas wykonywania bransoletki dają ciekawe efekty barwne.

mulina do wykonania bransoletek
Mulina do wykonania bransoletek

Jakich narzędzi potrzebujesz?

Po pierwsze: ostre nożyczki do cięcia muliny. Oczywiście możesz użyć tradycyjnych nożyczek, ale znacznie lepsze są małe nożyczki z ostrymi szpicami, których używa się do prac rękodzielniczych. Będzie ci potrzebna także duża agrafka, na której zamocujesz węzełek początkowy, z którego zaczniesz pleść bransoletkę.

Dodatki

Mulinę możesz połączyć z dużymi i/lub małymi koralikami, kaboszonami, cekinami, kryształkami itd. Wszystko zależy od twojej inwencji twórczej. Pamiętaj, żeby przed zakupem wymyślić lub znaleźć projekt, który posłuży jako wzór do naśladowania. Na początek jednak musisz nauczyć się techniki.

Technika – makramowe węzełki

Technika stara jak świat – makramowe węzły służą do wykonywania dekoracyjnych przedmiotów codziennego użytku. Dywaniki, siatki, firanki, kwietniki i biżuteria, to wszystko możesz wykonać przy pomocy kilku prostych węzłów. W Internecie możesz znaleźć filmiki pokazujące, jak wykonuje się bransoletki z muliny. Często zdolne rękodzielniczki pokazują tę technikę na swoich blogach lub na kursach, które organizują. Warto wybrać się na taki kurs. Oczywiście możesz także nabyć książki, które pokarzą ci tę technikę.

Co jest ważne podczas pracy?

Tych kilka trików uchroni cię przed najczęściej popełnianymi błędami technicznymi, które pojawiają się podczas nauki wykonywania bransoletek z muliny w technice makrakowej.

1. Naprężenie nici podstawowej – podczas wykonywania węzełka napręż nić, na której będziesz go wykonywać. Jeśli tego nie zrobisz, nie wykonasz węzła prawidłowo.

2. Agrafka – musi być przytwierdzona na tyle mocno, żeby nie rozpiąć się podczas pracy. Najlepiej wyposażyć się w dużą agrafkę. Przytwierdzony do niej węzeł główny powinien być mocno zaciśnięty, żeby się nie rozwiązał.

3. Upewnij się, że długość pasemek jest odpowiednia, aby podczas wykonywania bransoletki nie zabrakło ci danego koloru. Na początek utnij dosyć długie kawałki.

 Jak dobrać kolory?

Gdy znajdziesz już schemat, który cię zainteresuje najpierw wykonaj go w wersji oryginalnej. Później możesz wymyślić własne zestawienia kolorów mulin oraz dodatków, które podkreślą dekoracyjność bransoletki. Na początek wykonaj klasyczne prążki ukośne, w których skład wejdą kolory tęczy. Szerokość bransoletki uzależniona jest od ilości pasemek nici, które zastosujesz. Jeśli będzie to siedem nici, bransoletka będzie średniej szerokości. Gdy opanujesz proste paski wybierz bardziej skomplikowany wzór.

Jakie wzory można zrobić?

Ukośne lub poziome paski, literki, wzory geometryczne, wzory z koralikami. Podczas dobierania mulin zadbaj, aby ich barwy były kompozycyjnie spójne. Ciekawie wyglądają zestawienia kontrastowe, ale te jednokolorowe z błyszczącymi koralikami w podobnej tonacji także będą prezentowały się pięknie. Nieraz mały detal ożywia kompozycję, a nieraz sam wzór jest na tyle atrakcyjny, że nie trzeba upiększać go zbędnymi dodatkami.

***

Give a Comment