Jak zrobić naszyjnik

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby najpierw wybrać jedną z technik rękodzielniczych, które idealnie nadają się do wykonywania biżuterii. Trudniejsze lub łatwiejsze metody wykonywania naszyjników, związane są także z rodzajem użytych materiałów i drobnych komponentów. Tradycyjne techniki robienia biżuterii wydają się proste, jednak wymagają precyzji i zdolności manualnych. Na bardziej skomplikowane metody, takie jak: sutasz czy haft koralikowy, potrzeba wielu godzin ciężkiej pracy, ale wysiłek się opłaca. Można wykonać unikatowy naszyjnik dopasowany do własnych potrzeb. Którą technikę rękodzielniczą wybrać do zrobienia naszyjnika? Jak dobrać komponenty do danej metody?

1. Metoda tradycyjna czy żywica epoksydowana?

Metoda tradycyjna polega na nawlekaniu różnego rodzaju koralików na specjalne żyłki lub druciki jubilerskie. Umiejętność odpowiedniego dobrania elementów jest równie ważna co precyzja wykonania. Półfabrykaty, które będą miały styczność ze skórą, muszą być odpowiedniej jakości, wykonane z antyalergicznych materiałów. Jednym z najbardziej naturalnych surowców jest drewno. Naszyjnik z drewnianymi koralikami spodoba się osobom uprawiającym ekologiczny tryb życia. Jednym z wariantów tej tradycyjnej metody wytwarzania biżuterii jest technika tworzenia koralików oraz wisiorków przy pomocy żywicy epoksydowanej. W przezroczystej masie można utrwalić wszystko, np. drobne roślinki, kamyki oraz drobniejsze koraliki czy tzw. scrapki. Żywicy można nadać określony kształt oraz kolor.

wykonujemy naszyjnik
wykonujemy naszyjnik

2. Skomplikowany sutasz czy szydełko?

Sutasz to jednak z najpiękniejszych i najbardziej wymagających technik, która wymaga niezwykłej precyzji. Polega na łączeniu z sobą przy pomocy igły oraz nici tasiemek do sutaszu. Skomplikowane zawijasy, ozdobione wklejanymi kamieniami lub koralikami, wyglądają jak dzieła sztuki, które można zakładać na wyjątkowe okazje. Jak wykonać naszyjnik tą techniką? Naukę najlepiej zacząć od przeglądania filmików, które pokarzą dokładnie, na czym polega sutasz. Pomocne będą także blogi zdolnych twórców rękodzieła. Nieco łatwiejsze może okazać się szydełkowanie, które tak samo nadaje się do wykonywania biżuterii. Naszyjnik z kordonka oraz koralików będzie równie piękny jak ten z kolorowych tasiemek uformowanych metodą sutaszu. Kolejnym ciekawym wariantem jest haft koralikowy, który jest równie piękny co skomplikowany. Można przy jego pomocy wykonać piękne, wielokolorowe wisiory w różnych kształtach.

3. Ceramika i malowanie

Ceramika wymaga zdolności rzeźbiarskich oraz umiejętności posługiwania się narzędziami. Najlepszym sposobem na utrwalenie wzorów oraz barw jest wypalanie w specjalnym piecu. Można oczywiście pokusić się o zakup gliny szybko schnącej, która nie wymaga wypalania, jednak może ona nie być już tak samo trwała jak zahartowana wysoką temperaturą ceramika. A jeśli już mowa o ceramice i barwieniu komponentów do biżuterii, warto pokusić się także o biżuterię zdobioną decoupagem bądź tradycyjnie malowaną. Drewniane koraliki wykończone farbami nadadzą naszyjnikowi indywidualnego i unikatowego charakteru. Decoupage może zdobić zarówno koraliki z drewna jak i medaliony. Techniki postarzania powierzchni oraz uszlachetnienia złotą lub srebrną farbą spodobają się osobom romantycznym lubiącym przedmioty retro.

Give a Comment