Jak zrobić szkatułkę na biżuterię z drewna?

Drewniana szkatułka na biżuterię pomoże w utrzymaniu porządku i zakończy raz na zawsze problemy z upychaniem biżuterii w różnych zakątkach. Przegródki będą pomocne w segregacji dodatków, zaś lusterko pozwoli na przeglądanie się w naszym ulubionym zestawie łańcuszka wraz z przygotowanymi do kompletu kolczykami. W poniższym artykule, objaśnimy, jak krok po kroku samodzielnie wykonać drewnianą szkatułę na biżuterię.

Co będzie nam potrzebne do wykonania szkatułki z drewna?

Niezbędne elementy to:

 • arkusz tapety,
 • pudełko drewniane z przegródkami albo skrzynka,
 • lusterko,
 • farba do drewna,
 • mały, jak i średni pędzelek,
 • mały wałek,
 • pistolet do kleju na gorąco,
 • klej do tapet,
 • chwost i ozdobny sznureczek.

  drewniana szkatułka wykonanie
  Drewniana szkatułka wykonanie

Na wykonanie drewnianej szkatułki do gromadzenia biżuterii, potrzebować będziemy około 2 godzin. Samodzielnie wykonane zdobienia dadzą nam wiele satysfakcji i sprawią, iż szkatułka stanie się wspaniałą dekoracją toaletki czy też komody. Ozdobne sznurki to wyłącznie jedna spośród propozycji dekoracji wieczka skrzynki, możemy również ozdobić je decoupagem albo kalkomanią. Poza biżuterią, do szkatułki z drewna możemy włożyć także guziki, nici, czy też innego typu drobiazgi. Szkatułka z własnoręcznie wykonanymi zdobieniami to znakomity pomysł na upominek.

Wykonanie drewnianej szkatułki na biżuterię krok po kroku

Przygotowanie skrzyneczki z drewna

Z drewnianej skrzyneczki należy wyjąć wszystkie przegródki. Następnie, jeżeli zamontowano w niej zamek, trzeba go rozkręcić z użyciem niewielkiego śrubokręta. Później przetrzyjmy skrzynkę zmoczoną ściereczką.

Malowanie szkatułki do przechowywania biżuterii

Szkatułkę do przechowywania biżuterii, powinniśmy pomalować dwukrotnie. Do większych powierzchni, które są równe, używajmy walka, zaś w przypadku zagłębień znacznie lepiej sprawdzi się niewielki pędzelek.

Wykonywanie wyściółki w szkatułce

Należy wyciąć z tapety wyściółkę części spodniej skrzynki, następnie wykonać nacięcia w miejscach, gdzie znajdują się przegródki. Pamiętajmy, żeby tapeta służąca nam do okejania przegródek, była od nich nieco krótsza, najlepiej o 2 mm. W takim przypadku, łatwiej nam będzie wsuwać przegródki na poprzednie miejsca. Posmarujmy klejem do papieru kawałki tapety i zaczekajmy dłuższą chwilę, aż zdążą nim przesiąknąć.

Przyklejenie wyściółki w szkatułce

Musimy bardzo dokładnie pokryć całe pudełko klejem, po czym, zachowując szczególną ostrożność, włożyć przygotowaną wcześniej wyściółkę do jego środka. Konieczne będzie wygładzenie ewentualnych nierówności i pozostawienie wszystkiego do wyschnięcia. Następnie pozostaje już tylko wsunięcie oklejonych przegródek do naszego pudełka.

Umieszczenie lusterka w szkatułce

Po wewnętrznej stronie wieczka drewnianej skrzyneczki, należy nakleić lusterko. Konieczny będzie do tego pistolet z klejem na gorąco. Krawędzie lusterka możemy otoczyć ozdobnym sznurkiem czy według uznania kolorowymi kamyczkami.

Dekoracyjne wykańczanie drewnianej skrzyneczki

Ostatnim etapem będzie przykręcenie zamka i zaczepienie o niego chwostu. Jeżeli pudełko nie posiada zamka, musimy wykonać z użyciem gwoździka mały otwór w wieczku i przewlec chwost albo też sznurek.

***

Give a Comment