Jak zrobić szkatułkę na biżuterię z kartonu?

Szkatułka na biżuterię to niezbędny element wystroju każdego mieszkania lub domu, w którym mieszka kobieta. Jeżeli nie masz pudełeczka, w którym mogłabyś wygodnie przechowywać swoje błyskotki lub jeżeli zaczęły się już wysypywać ze starego, zawsze możesz wykonać szkatułkę sama. Samodzielnie wykonana z kartonu szkatułka na biżuterię to najtańsze z możliwych rozwiązań. W dodatku bardzo eko!

Czego będziesz potrzebować, żeby wykonać szkatułkę na biżuterię z kartonu? 

Podstawą szkatułki będzie kartonowe pudełko. Jego wielkość dobierz do wielkości szkatułki, którą chcesz stworzyć. Małą szkatułkę możesz zrobić z pudełka po herbacie lub kremie. Jeżeli potrzebujesz jednak więcej miejsca, żeby pomieścić swoją biżuterię, wykorzystaj wąskie pudełko po butach. Oprócz bazy będziesz potrzebować kolorowych papierów samoprzylepnych, nożyczek i kleju. Reszta zależy już tylko od twojej wyobraźni! Możesz wykorzystać farby, koraliki, sznurki, wstążki, muszelki, wycinki ze zdjęć lub z gazet, kolorowy brokat i piórka… To tylko niektóre z propozycji, porozglądaj się po domu – na pewno znajdziesz wiele ciekawych przedmiotów!

szkatułka na biżuterię z kartonu wykonanie
Szkatułka na biżuterię z kartonu wykonanie

Jak krok po kroku wykonać szkatułkę na biżuterię z kartonu? 

Przygotowałaś już sobie materiały i miejsce do pracy? Świetnie! Możesz zabierać się do działania.

1. Najpierw oblep pudełko z zewnątrz kawałkami papieru samoprzylepnego. Możesz wycinać małe kawałki kolorowych papierów, na przykład w kształcie kwadratów lub trójkątów i przyklejać je po kolei na pudełko. Jeżeli zależy ci jednak na tym, żeby podstawowa warstwa pudełka była gładka, obrysuj wszystkie jego ścianki na odwrocie papieru, wytnij i poprzyklejaj. Jeżeli chcesz, możesz w taki sam sposób wykleić wnętrze pudełka.

2. Teraz możesz dać się ponieść swojej wyobraźni. Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i działaj – przyklejaj, maluj, smaruj brokatem.

3. Kiedy pudełko wyschnie, jest gotowe do użycia!

Szkatułka na biżuterię z kartonu to idealny pomysł na niedrogi i wyjątkowy prezent 

Chcesz podarować coś szczególnego mamie, babci, przyjaciółce lub siostrze, ale nie stać cię na kupienie drogiego prezentu? Wykonana przez ciebie własnoręcznie szkatułka na pewno zrobi na niej wrażenie! Z pewnością będzie tak piękna, że nie będziesz musiała pakować jej w ozdobny papier. Możesz wykorzystać wasze wspólne zdjęcia lub inne dodatki, które kojarzą ci się z osobą, którą chcesz obdarować. Twoja babcia uwielbia kwiaty? Nie ma problemu – wysusz kilka i przyklej na szkatułkę. Żeby lepiej się trzymały, możesz nakleić na nie kawałki przezroczystej folii. Możesz wykonać również kwiaty z kolorowej krepiny.

Dla zaawansowanych – witrażowa szkatułka na biżuterię z kartonu 

Jeżeli wysoko oceniasz swoje zdolności manualne, możesz wykonać bardziej skomplikowaną szkatułkę witrażową. Będziesz potrzebować w tym celu różnokolorowej bibuły.

1. Najpierw narysuj na pudełku odpowiedni wzór. Powinien się on składać z konturów otaczających elementy, które będziesz mogła potem wyciąć. Możesz również skorzystać ze wzorów dostępnych w internecie – wydrukowany obrazek przyklej na pudełko.

2. Powycinaj przeznaczone do tego elementy. Jeżeli chcesz, możesz teraz pomalować kontury. Jeżeli sama narysowałaś wzór, nie zapomnij odrysować go na dodatkowym kawałku kartonu.

3. Wycięte fragmenty podklej kawałkami kolorowej bibułki, przyklejając je od spodu do konturów witrażu.

4. Podklej witraż od spodu takim samym wzorem konturów, jakiego użyłaś na początku.

Szkatułka wykonana? Może chcesz się pochwalić efektem w komentarzu?

***

Give a Comment