Jaką żywicę stosować do biżuterii?

Żywica do biżuterii umożliwia stworzenie krystalicznych i bardzo delikatnych ozdób takich jak: naszyjniki, broszki oraz wisiorki. Co istotne, w transparentnej substancji zatapiają się dowolne przedmioty między innymi: koraliki, sznurki, a także piórka, warto zaznaczyć, iż artystyczna biżuteria jest przede wszystkim lekka a samo jej wykonanie nie zajmuje dużo czasu. Ręcznie zrobiona biżuteria jest doskonałym pomysłem na oryginalny i ponadczasowy upominek!

Biżuteria- transparentna żywica

Przede wszystkim należy podkreślić, że biżuteria artystyczna jest wykonywana z żywicy poliestrowej, sam materiał transparentny jest idealnym rozwiązaniem, bowiem jest lśniący, przeźroczysty i krystaliczny jak woda. Czy wiesz, że tego rodzaju materiał jest również odporny na promienie słoneczne? Oprócz tego, że nie żółknie, również nie tłucze się! Stosując żywicę można zalewać różnego rodzaju przedmioty między innymi:

 • kwiaty
 • liście
 • owady
 • oraz wiele innych.
biżuteria z żywicy suszone kwiaty
Biżuteria z żywicy suszone kwiaty

Wybór i zakup żywicy oraz formy do wyrobu biżuterii

Powinieneś wiedzieć, że podczas tworzenia ozdób bardzo przydatne mogą okazać się specjalne, silikonowe formy do biżuterii, znajdują one ostatnim czasem bardzo duże zastosowanie, zwłaszcza ze względu na fakt, iż występują w różnych wielkościach i kształtach takich jak: koła, gwiazdy oraz kwadraty. Poprzez ich zastosowanie można bardzo precyzyjnie zaprojektować biżuterię o niezwykle równych krawędziach i doskonałym kształcie. Jeśli chodzi o foremki, obecnie można je nabyć w tych samych miejscach gdzie surowiec, dostępne są w sklepach z akcesoriami do ozdób i biżuterii. O czym warto pamiętać, to fakt, że transparentna substancja z reguły sprzedawana jest w zestawie ze specjalnym utwardzaczem, dzięki czemu zastyganie ozdób jest o wiele szybsze!

Biżuteria z żywicy wymaga mieszania

Jeśli już dokonałeś wyboru, a biżuteria z żywicy jest w trakcie realizacji pamiętaj, aby żywicę mieszać bardzo dokładnie, zaleca się aby robić to w silikonowych kubkach, z zastosowaniem tradycyjnych, drewnianych patyczków. Bardzo dużą zaleta silikonu jest to, że żywica nie przylega do niego na stałe, co ciekawe jest to jeden z nielicznych materiałów, które posiadają takie właściwości! Należy pamiętać, iż biżuteria z żywicy (np. wisiorki z żywicy) wymaga zarówno intensywnego jak i długiego mieszania, bowiem dobrze połączona żywica z utwardzaczem nie będzie się lepić oraz nie wyschnie. Mieszanie powinno trwać około 2-3 minut.

Biżuteria z żywicy- jak ją zrobić?

Musisz pamiętać, że do wyrobu biżuterii artystycznej potrzebny będzie mały, plastikowy pojemnik, wykałaczka lub drewniany patyczek, foremka do żywicy oraz jednorazowa strzykawka i przedmiot do zatapiania a także specjalny uchwyt do zawieszania. Tworzenie biżuterii z żywicy składa się z kilku etapów:

 1. Do przygotowanego plastikowego pojemnika należy wlać żywicę oraz utwardzacz, co istotne należy to zrobić w takich samych proporcjach!
 2. Całość mieszać intensywnie, ale powoli około 2 minut.
 3. Do strzykawki zaaplikować substancję.
 4. Przelać żywicę do odpowiedniej formy.
 5. Używając wykałaczki lub patyczka umieścić koralik w środku.
 6. W masie należy zamocować specjalne uszko, które posłuży do przewlekania.
 7. Poczekać około pół godziny, do momentu aż substancja zastygnie.
 8. Wyjąć biżuterię z formy.
 9. I Gotowe!

Czy biżuterię z żywicy należy polerować?

Wiele osób zastanawia się czy biżuterię z żywicy trzeba polerować? Odpowiedź brzmi- Tak, bowiem warto mieć na uwadze, iż praca nad biżuterią z żywicy jest mozolna i wymaga dużej cierpliwości! Bardzo istotne jest, aby polerując przedmiot, pamiętać o możliwych zarysowaniach i stosować jak najdrobniejszy papier ścierny!

***

Give a Comment