Rękodzieło artystyczne – drewno

Drewno – surowiec doskonały

Drewno to wspaniały surowiec, jeden z najstarszych znany człowiekowi, obok kamienia i gliny. I nadal jest jednym z materiałów najchętniej wykorzystywanych w rozmaitych dziedzinach. Szacuje się, iż drewno ma ponad kilkadziesiąt tysięcy zastosowań. Komu z nas nie są bliskie drewniane domki, historyczne drewniane grody, instrumenty muzyczne, meble, ekologiczne zabawki, płyty, papier… I można by tak wyliczać w nieskończoność. Wszystkie one nie powstałyby w takiej postaci, gdyby właśnie nie drzewa, które po ścięciu stają się jednym z najcenniejszych dla nas surowców – drewnem.

Naturalnie, że drewno!

Drewno to jeden z najbardziej naturalnych surowców. Wykonane z niego przedmioty nie tylko doskonale wpasowują się w aktualne trendy „eko”, ale przede wszystkim dają prawdziwe poczucie życia w harmonii z przyrodą. Jest to bowiem materiał, który jest w pełni odnawialny, a jego produkcja, przy zachowaniu zasad prawidłowej gospodarki leśnej, nie jest uciążliwa dla środowiska. Dodatkowo właściwości drewna od elastyczności, lekkości, poprzez jego wytrzymałość i trwałość sprawiają, iż to naturalne piękno szeroko wykorzystujemy do produkcji najprzeróżniejszych przedmiotów i stosujemy w różnych dziedzinach gospodarki.

Rękodzieło artystyczne

Drewno, będąc tak pięknym samym w sobie surowcem, z jego ciekawymi słojami i sękami jest niepowtarzalnym rękodziełem artystycznym matki natury. Nic dziwnego, że od wieków inspiruje człowieka i wielu artystów tak chętnie sięga po ten materiał. Ponadto dosyć duża łatwość obróbki drewna sprawia, że można z niego wykonać najprzeróżniejsze przedmioty, również takie które charakteryzują się maleńkimi detalami. Wszelkie artystyczne techniki typu malowanie, szlifowanie, przecieranie, doklejanie, rzeźbienie nadają drewnianym rzeczom zupełnie nowy i niepowtarzalny charakter, dlatego też rękodzieło artystyczne z drewna charakteryzuje się niezwykle bogatą ofertą produktów.

Rękodzieło artystyczne drewno

To, jakie przedmioty potrafią wyczarować z drewna rękodzielnicy zaskakuje każdego roku. Ich artystyczne umysły w połączeniu z tym wspaniałym materiałem, dają niezwykłe rezultaty. Dzięki temu powstaje najprzeróżniejsza drewniana biżuteria na bazie samego drewna lub w połączeniu z metalami i rozmaitymi kamieniami czy koralikami, fantastyczne przedmioty użytku domowego typu miski, miseczki, kubki, łyżki, chochelki, szkatuły skrzynki, herbaciarki, czy znacznie większe i jakże niezbędne w każdym mieszkaniu meble- od taboretów, krzeseł, poprzez stoły, stoliczki i komódki. Rękodzieło artystyczne drewniane to będą też wszelkiego rodzaju figurki i posążki, tak chętnie wykorzystywane w sztuce ludowej, ale również popularne w ostatnim zwłaszcza czasie drewniane trójwymiarowe chatki, w formie wypukłych obrazów, prezentujące stare domostwa, idealne do powieszenia na ścianie.

Rękodzieło artystyczne drewno – „naturalne” hobby

Drewno jako naturalny dar lasu to fantastyczny materiał, którym warto otaczać się zwłaszcza teraz, gdy fabryczny plastik zasypuje nas ze wszystkich stron. Warto docenić ten surowiec, tym bardziej, iż coraz więcej jest dostępnych na rynku wszelkich „półfabrykatów”, które zachęcają do tworzenia. Tokarnie, sklepy artystyczne czy różne sklepy internetowe oferują półprodukty, z których można stworzyć niezapomniane przedmioty. Dla wszystkich pasjonatów rękodzieła artystycznego, osób które profesjonalnie lub hobbystycznie pragną tworzyć to dosłownie „raj”, a potem… już tylko wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię, by zaskakiwać nieprzeciętnym efektami swej pracy z drewnem. Czy warto? Naturalnie!

Give a Comment