Sutasz jak zrobić

Technika sutasz? To określenie zapewne większości nic nie mówi. Jednak wbrew pozorom, jest ono coraz częściej spotykane. Warto zatem wspomnieć, czym w ogóle jest sutasz i jak prawidłowo go wykonać?

Czym jest sutasz?

Dokładniej mówiąc, jest to haft sutaszowy, który wykorzystuje się podczas ręcznej produkcji biżuterii. Charakteryzuje się ona obecnością wielu barw, koralików i ozdobnych kamieni. Skąd pochodzi sama nazwa? Otóż sam zwrot wywodzi się z języka francuskiego i oznacza ozdoby, jakie kiedyś umieszczano na mundurach wojskowych. Obecnie jest to popularna technika, która polega na zszywaniu ze sobą sznurków, które mogą mieć nawet do 5 mm szerokości. Wykorzystywane s do tego bardzo cienkie nici, gdyż należy zadbać o to, aby nie były one zbytnio widoczne. Takimi sznurkami obszywa się także kolorowe kamienie i koraliki. Jest to jednak zadanie dla wyjątkowo cierpliwych osób.

sutasz jak wykonać
sutasz jak wykonać

Od czego zacząć przygodę z sutaszem?

Przede wszystkim na początku niezbędne jest zaopatrzenie się w podstawowe materiały, takie jak koraliki, kleje, fil i oczywiście sznurki sutasz. Bez tego niemożliwe będzie rozpoczęcie pracy. Obecnie w sklepach można zakupić najróżniejsze sznurki sutasz, które różnią się między sobą nie tylko szerokością, ale także materiałem. Niektóre są bowiem wykonane z celulozy, inne natomiast z wiskozy. Jeśli chodzi o igły, to warto zaznaczyć, że powinny być one długie i cienkie. Nitki, którymi będą przyszywane ozdoby i sznurki powinny być natomiast dość mocne, ale jednocześnie cienkie. Do czego w takim razie przydaje się filc? Otóż służy on głównie do zakrywania lewej strony biżuterii. Tym samym będzie ona miła w dotyku i po przypięciu do ubrania nie będzie drażniła skóry. W wielu miastach można spotkać się z kursami i szkoleniami, które organizowane są przez specjalistów w tej dziedzinie.

Jak zrobić sutasz?

Przed przystąpieniem do wykonania zadania, przydać się może końcowa wizja ozdoby. Bardzo często wykonuje się tą techniką naszyjniki czy kolczyki. Aby przystąpić do działania, należy wybrać odpowiednie barwy sznurków, następnie ułożyć je wszystkie jeden przy drugim w tym samym kierunku. Następnie należy je ze sobą delikatnie połączyć, zostawiając trochę miejsca na kamień ozdobny. Czasami są to małe koraliki lub inne ozdoby. Co by to nie było, warto pamiętać o tym, że każdy element należy dobrze obszyć dookoła. Całość polega tak naprawdę na dodawaniu kolejnych warstw sznurków. Można je doszywać i tworzyć ciekawe wzorki, kwiatki czy inne figury. Istotne jest to, aby wszystko było dobrze ze sobą połączone. Kolory i kamienie również należy odpowiednio dopasować w taki sposób, aby kolorystyka nie była zbyt krzykliwa. Podczas tego zadania należy wykazać się przede wszystkim cierpliwością.

Ozdoby i biżuteria wykonane haftem sutaszowym są niezwykle popularne, gdyż wyróżniają się na tle innych ozdób. Kolczyki czy naszyjniki wyglądają niezwykle oryginalnie. Warto bliżej poznać zasady wykonywania takich ozdób. Jednak jest to praca, która przeznaczona jest dla osób wytrwałych i cierpliwych.

Give a Comment