Sutasz krok po kroku

Biżuteria wykonana techniką sutaszu jest modna, oryginalna i niedroga, a w dodatku z łatwością sam możesz ją wykonać. Sutasz pozwala własnoręcznie stworzyć niesamowite prace autorskie, które łączą w sobie luksus i elegancję pięknych kamieni, a wszystko to w oprawie barwnego sutaszowego sznurka. Dowiedz się, jak samemu stworzyć wyjątkowe ozdoby, które będą idealnym dopełnieniem Twoich codziennych stylizacji.

Technika sutaszu – czym właściwie jest?

Technika haftu sutasz powstała we Francji w XIV wieku, a początkowo haftem sutaszowym ozdabiano głównie sukienki i damskie dodatki. W późniejszych latach do jej rozwoju przyczynili się bardzo holenderscy mistrzowie, a obecnie jest popularna i odtwarzana prawie na całym świecie. Sutasz ma wielu zwolenników nie tylko ze względu na swój urok, ale także medytacyjny spokój, jaki za sobą niesie. Tworzenie biżuterii jest jak stopniowe usypywanie mandali – wycisza i relaksuje wraz z obszywaniem każdego kolejnego koralika. Wyjątkowe wzory z cyrkoniami, kaboszonami i kryształami zdobią dziś bransoletki, kolczyki, naszyjniki, wisiory oraz broszki. Jak więc wykonany jest sutasz? Zanim zaczniemy pracę, przyjrzyjmy się najpierw technice, którą należy zastosować.

Elegancki sutasz krok po kroku = wykonaj swoją własną biżuterię

Głównym składnikiem wszystkich takich wyrobów jest sznurek do sutaszu. Dekoracje powstają poprzez oplatanie naokoło innych elementów, z których w efekcie powstają wspaniałe, finezyjne wzory. Często są to koraliki, kamienie, cyrkonie i inne ozdoby. Technika polega na stworzeniu produktu ze szkicu, a ozdoba powstaje według wcześniej przygotowanego i dokładnie przemyślanego rysunku. Zanim przejdziesz do pracy narysuj swój pomysł na papierze i rozważ każdy szczegół swojego przyszłego projektu. Do podstawowej listy narzędzi i materiałów, których będziesz potrzebować do wykonania sutaszu należą:

  • klej,
  • żyłka,
  • nożyczki,
  • kolorowy filc,
  • ołówek i papier,
  • cienkie igły do koralików,
  • kolorowe sznurki do sutaszu,
  • cyrkonie, sztuczne perły, koraliki.
sutasz jak wykonać
sutasz jak wykonać

Dekorację zaczynamy formować wokół jednego dużego kamienia, a następnie przesuwamy się wraz ze wzorem wokół dodatkowych elementów lub nowych rund sutaszu. Najpierw zabezpieczamy kamień centralny, kameę lub koralik na wyściółce z kawałka kolorowego filcu w kształcie naszego wzoru. Ozdobę można nakleić lub przyszyć, jeśli ma po bokach dziurki. Kamień dobrze jest od początku przyklejać do filcu, a jeśli jest to koralik, możesz swoją pracę zacząć od oprawiania go sznurkiem i przymocować do podłoża dopiero na samym końcu. Ważne, aby Twój kawałek filcu był nieco większy od kamienia. Po wyschnięciu kleju należy obciąć nadmiar materiału wzdłuż kształtu elementu, pozostawiając krawędź o szerokości około 1,5 mm.

Najpierw trzeba odmierzyć odpowiedni odcinek sznurka, który będzie wystarczająco długi, aby można było obszyć cały wzór. Następnie należy wybrać kilka sznurków o równej długości w kolorach, które najbardziej nam odpowiadają. Centralny kamień zaczynamy obszywać od przewleczenia igły przez środek wszystkich sznurków w 2/3 ich całkowitej długości tak, aby jego reszta wystarczyła nam na obszycie reszty elementów. Igłę wbijamy w środkową jodełkę sznurka i przeszywamy kilkukrotnie w jednym wybranym miejscu. Ważne jest, aby podczas szycia ustawiać odpowiednio sznurki – jodełka powinna być skierowana w tym samym kierunku.

Następnie zaczynamy zszywać sznurki ze sobą za pomocą specjalnego ściegu fastrygowego. Podczas wykonywania czynności układamy je w palcach na kształt półokręgu lub po prostu kształt koralika, który zamierzamy otoczyć sznurkiem. Na etapach wszywania koralików należy przymocować sznurek do koralika za pomocą nitki i igły. Po zszyciu sznurków w półokręgu należy wszyć koralik w gotową formę, a na koniec zszyć pod nim oba końce sznurków. Podczas wykonywania następnych kroków w taki sam sposób należy doszyć do projektu kolejne elementy projektu. Teraz gdy biżuteria jest już prawie gotowa, należy ją wykończyć, a z drugiej strony przykleić filcową podstawę. Dzięki temu nasze dzieło zachowa swój piękny kształt i przede wszystkim będzie wyglądało estetycznie. Na końcach najlepiej dołączyć ewentualne zapięcie, aby z powodzeniem móc dumnie nosić swoją ozdobę.

Give a Comment